SܐREMATİZM, Kadık鬠Sanat Tarihi, At칥 Kadık頁rt, G嬠Sanatlara Hazırlık, Hobi Resim, Karikat젇izgiroman,

S⥭atizm, Rus ressam Kasimir Malevich’in (1878-1935) 1913 ile 1915 yılları arasında tasarladığı bir saf geometrik soyutlama sanatıydı. Malevich den neo-ilkel ve k寮t鳴 켰larla 硬ışmış ve Mikhail Larionov’la Natalia Goncharova’nın etrafındaki 祶rede yer almıştı. Fakat 1913’te yeni bir radikal konuma ge紩. Daha sonra a禣305;klayacağı 岥: “1913’te sanatı temsili d顮ın safrasından kurtarmak i穮 umutsuzca 硢a harcarken, kare şekline sığındım.” Ne doğada ne de geleneksel resimde rastlanabilen geometrik şekiller, ꥬlikle kare, Malevich’in g꼮de g⼮쥲 d顳ından daha b쫠bir d顮ın 伮l㲸7;젳imgelemekteydi. Malevich bir Hıristiyan mistiğiydi ve yurttaşı Vasily Kandinsky gibi sanatın yapılması ve alımlanmasının, siyasal, faydacı ya da toplumsal ama笡rla ilgili d㳵1;㥬erden kurtulmuş, bağımsız bir tinsel faaliyet olduğuna inanıyordu; bu mistik ‘his’, ya da ‘seziş’ (insani duygulara karşıt olarak) en iyi, resmin temel bileşenleriyle -saflaşmış form ve renk- yansıtılabilirdi.

S⥭atizm 篫 ge筥den devrim si Rusya’da geometrik soyutlamaya dayalı iki radikal sanat hareketinden biri olarak ortaya 禣305;ktı. Diğer hareketse, Malevich’in doğrudan karşısında yer alıp, sanatın bir toplumsal amaca hizmet etmesi gerektiğine inanan Vladimir Tatlin’in başını 祫tiği Konstr䩶izm’di. İki grup arasındaki ideolojik ayrılık g켠iradeli iki lider arasında sıkı bir rekabet doğurmuştu ve Aralık 1915’te St. Petersburg’da yapılan “Son F첩st Resimler Sergisi: 0-10” başlıklı bir ortak sergide fiilen yumruk yumruğa kavgaya d#351;tµnun sonucunda iki grubun 硬ışmaları ayrı odalarda g㴥rilecekti.

14 sanat禣305;nın l50’yi aşkın eserinin g㴥rildiği sergi zaferle sonu笡ndı. S⥭atist resmin, Malevich’in s⥭atizmi a禣305;klayıp onun yazarı olduğunu iddia ettiği “K麭 ve F첩zmden S⥭atizme: Resimde Yeni Ger祫穬ik” kitap禣305;ğı dahil olarak manifestolar ve broş쥲 eşliğinde halkın e ilk 禣305;kışıydı bu. ܮl⬡ck Square (1915 civarı) 篫 ciddi eleştirel tartışmalara konu olmuştu. Malevich kendi manifestosunda siyah kareyi ‘formun sıfırı’, beyaz fonu ‘bu hissin arkasındaki boşluk’ olarak nitelemişti ve onu kendi ament쮼n bağlamına yerleştiriyor:

Ancak resimlerde doğadan par硬ar, madonnalar ve utanmasız 禣305;plak kadınlar g⭥ alışkanlığı kaybolduğunda saf- resim kompozisyonuna ulaşabilirdi.  Sanat kendi ilan ettiği yaratının sonuna, doğanın formlarının egemenliğine doğru ilerliyor.

Kuşağının diğer sanat禣305;ları gibi Malevich de sanatın seslerdeki duyguları, bilimsel başarıların ruhunu ve kendisinin “sonsuzluğu duymak” dediği şeyi ifade etme g쮥 inanmaktaydı. Siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi renklerle yaptığı ilk basit geometrik şekilli eserlerinden sonra, tualin de u硲 g⼮en 棲87;eler gibi bir uzam ve hareket yanılsaması yaratmak amacıyla daha karmaşık şekillere ve daha geniş bir yelpazedeki renklerle g짥lere ymişti. Bu, ꥬlikle din bazı resimlerinin başlıklarına da yansıyordu: Suprematist composition:  Airplane Fiying (1914-1915), Suprematjst composition expressing the feeling of wireless telegraphy (1915) ve Suprematist composition conveying the feeling of a mystic ‘wave’from ouler space (1917).

Malevich’in bilin硬tına doğrudan hitap edebilecek bir resimsel dil arayışı 1917-1918 tarihli White on White serisinde doruğuna 禣305;kmıştı. Beyaz karelerden oluşan ve beyaz bir fona hafif祠yedirilmiş bu son derece indirgemeci seriyi şu a禣305;klamayla tanıtmıştı: “Renk sınırlarının mavi g짥sini yıkıp beyaza 禣305;ktım. Arkamda pilot yoldaşlar beyazlık i穮de y칯rlar. B鬥ce bir s⥭atizm semaforu kurdum. Y쮡” White on White resimleri s⥭atistler ile konstr䩶istler arasındaki uzlaşmazlık bağlamında da izlenebilir.

S⥭atizm kendisine pek 篫 takip穠 bulmuştu: Luibov Papova (1889-1924), Olga Rozanova (1886-1918), Nadezhda Udabovova (1886-1961), Ivan Puni (1894-1956), Kseniya Bogodavaskaya (1882-1972). 1917 Ekim Devrimi’nin ardından Malevich sanatın faydalı bir amaca hizmet etmesi gerektiği fikrine karşı koymasına rağmen, s⥭atizm gelişip serpildi. 1918’de ş鬥 bir haber okunuyordu: “S⥭atizm Moskova’nın her tarafında boy attı. Tabelalar, sergiler, kafeler, her şey s⥭atist. S⥭atizmin ayaklarını yere sağlam bastığı rahatlıkla iddia edilebilir”.

Avangard sanat禣305;ların 篦#287;u devrimi b쮠 kalpleriyle destelemişlerdi: Yeni rejim de bir s堤eneysel sanata kucak a紦#305;. 1919’da Malevich’in  White on  White serisi, 祦#351;itli eğilimlerin  toplandığı b쫠bir g㴥ri olan ve temsil olmayan sanatı  Sovyet sanatı olarak ilan eden “Onuncu Devlet  Sergisi, Soyut Yaratı ve S⥭atizm” sergisinde yer aldı.

S⥭atizmin  ulaştığı en y㥫 nokta bu olacaktı.

Malevich Vitebsk’e taşınınca b쮠vaktini 棲87;retmeye yazmaya ve (f첩stik  evler ve şehirler i穮 modeller 禣305;kararak)  mimarlığa hasretmeye başladı. Orada Marc Chagall’ı Vitebsk sanat okulunun m첬㲸7;䥮 kovdurdu ve Ilya Chasnik(1902-l929), Vera Eermolaeva (1893-1938). El Lissitzky(1890-l947), Nikolai Suetin (1897-1954)ve Lev Yadin (l9O3-194l), de dahil olduğu Unovis (Yeni Sanatın Savunucuları) grubunu kurdu.

Bu grup s⥭atist tasarımları porselen, m嶨erat, tekstil ve -1920’de Devrim’in 3. Yıldᤦ#305;na şehrin b쮠duvarlarına uygulayacaktı. Malevich’in bina ve şehir 空imleriyle modelleri işlevselliği ya da pratikliği d㳵1;쬥rek değil, projenin 꼮๡ni fikrini yakalayan soyutIamalar oIarak tasarlanmıştı. Sanat禣305;lar faydacı sanata end䲩yel tasarıma yirken onun ‘saf sanatta ısrar etmesi artık fazla bir karşılık bulmuyordu. Devletin soyut deneysel Sanata destek verme di l92O’lerin sonunda nihayete ererken, s⥭atizm yerini  konstr䩶izme sonra Sosyalist Ger祫穬ik’e kaptırdı. Kendisi 1935’te 켭堫adar Sovyetler Birliği’nde kalmakla birlikte kişisel 쮼 kaybetmişti. Ancak o sırada Malevich’in fikirleriyle tasarımları 篫tan Orta ve Batı Avrupa’ya ulaşmış durumdaydı. 1927’de Polonya ve Almanya’da onun eserlerinden oluşturulan li bir retrospektif sergi ve aynı yıl Bauhaus tarafından denemelerinden bir derlemenin (The WorId of Non Objectivity) yayınlanması sayesinde fikirleri iyice bilinir oldu. S⥭atizm yalnızca Avrupa konstr䩶izminin gelişmesini değil, Bauhaus’un tasarım eğitimini, mimaride Uluslararası ܳlup’u ve l960’Iarın Minimalist sanatını da etkileyerek başka akımlar i穮 bir 禣305;kış noktası haline gelmişti.

Kasimir Malevich, Kadık鬠Sanat Tarihi, At칥 Kadık頁rt, G嬠Sanatlara Hazırlık, Hobi Resim, Karikat젇izgiroman,

Lyubov Popova, Kadık鬠Sanat Tarihi, At칥 Kadık頁rt, G嬠Sanatlara Hazırlık, Hobi Resim, Karikat젇izgiroman,

ANA SAYFAYA GERİ D֎

Bahariye Cad. 64/3 Kadık頭 İSTANBUL Tel: 0216 338 91 95

cheap air jordan retro for sale online stephen curry one MVP shoes New Balance 996 Get deals on the Under Armour Micro G Anatomix Spawn 2 Official adidas nmd runner shoes cheap for sale Womens mens Under Armour Scorpio Amazon New Balance 580 Curry2 shoes soldes didas F50 Adizero FG Messi Fußballschuh Stephen Curry Shoes 2 nouvel équilibre 998 à vendre Nike Air Max 90 Ultra The Official Website of LeBron James Jordan CP IX (9) examen du rendement Asics Aaron online store in UK Kinder Roshe One Sportschuhe und Schuhe adidas Originals Superstar Nike Air Presto 2016 amazon adidas neo cheap adidas yeezy 350 boost